Wolontariat Międzynarodowy
szukamy wolontariuszy
szukamy wolontariuszy
Wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności to możliwość wyjazdu za granicę w charakterze wolontariusza. Wolontariusz/ka wyjeżdża do jednego z krajów europejskich do pracy w organizacji/instytucji nie nastawionej na zysk (non-profit). Wolontariusz/ka pomaga tam w pracy tej organizacji ucząc się jednocześnie poprzez doświadczenie. Miejsce wolontariatu – organizacja/instytucja goszcząca oraz określenie zadań wolontariusza/ki w konkretnym czasie nazywamy projektem/ działaniem wolontariatu.
Oprócz wieku od 18 do 30 lat – nie ma żadnych innych ograniczeń dotyczących uczestników Europejskiego Korpusu Solidarności. Każdy kto ma wystarczająco dużo odwagi do stawienia czoła nowym wyzwaniom, kto ma motywację do robienia czegoś ciekawego dla innych ludzi i chce uczyć się świata jest dobrym kandydatem/kandydatką do udziału w wolontariacie zagranicznym.
Projekty wolontariackie są bardzo zróżnicowane. Można zajmować się dziećmi, osobami starszymi lub niepełnosprawnymi, można pracować w organizacji zajmującej się kulturą, ochroną środowiska lub dostarczaniem informacji o Unii Europejskiej. Możliwości jest bardzo dużo. Najlepiej zastanowić się co najbardziej Cię interesuje i poszukać inspiracji według takiej kategorii w bazie organizacji akredytowanych http://europa.eu/youth/volunteering/evs-organisation_en.
W ramach Europejskiego Korpusu Solidarności możesz wyjechać do pracy w charakterze wolontariusza/ki do jednego z krajów Europy. Mogą to być kraje Unii Europejskiej, ale także kraje Europy Wschodniej i Kaukazu, Turcja, jak i inne kraje sąsiadujące z Unią Europejską.
Nie musisz. Bardzo rzadko zdarza się, że wolontariusze przyjeżdżający do Polski znają język polski. Przydatny jest oczywiście język angielski (lub jakikolwiek inny obcy język), choć nie ma takich formalnych wymagań. Podczas pobytu za granicą będziesz uczyć się języka tego kraju, a my polecamy rozpoczęcie samodzielnej nauki jeszcze przed wyjazdem. Z naszych doświadczeń wynika, że przy ciężkiej pracy wolontariusze/szki uczą się nawet trudnego języka obcego (np. polskiego) w ciągu 3-4 miesięcy. Warto wykorzystać tę możliwość.
Zanim wyjedziesz czeka Cię trochę pracy związanej z przygotowaniami do Wolontariatu. Przeznacz ok. 2-3 miesięcy na poszukiwanie wymarzonego miejsca wolontariatu i organizacji przyjmującej oraz min. 1 miesiąc na przygotowanie do wyjazdu (szkolenie, kupienie biletów, załatwienie formalności).
Szukając projektu zwracaj uwagę na informację o dacie rozpoczęcia działań, ale pamiętaj też, że zazwyczaj jest on możliwy do negocjacji.
Wolontariat finansowany jest z Programu Komisji Unii Europejskiej - z Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS).
Każda organizacja goszcząca samodzielnie ustala zasady dotyczące sposobu zapewnienia zakwaterowania, wyżywienia i przejazdów lokalnych wolontariuszy/ek. Wolontariusze/ki mogą mieszkać np. w wynajętych przez organizację goszczącą mieszkaniach, pokojach w prywatnych mieszkaniach czy w akademikach.
Każda organizacja goszcząca samodzielnie ustala zasady dotyczące sposobu zapewnienia zakwaterowania, wyżywienia i przejazdów lokalnych wolontariuszy/ek. Wyżywienie zapewnione jest w różny sposób – najczęściej poprzez przekazanie wolontariuszom diety w formie środków finansowych, czasem wolontariusze/ki mają posiłki w miejscu pracy, czasem otrzymują produkty i gotują samodzielnie.
Rodzaj transportu międzynarodowego do miejsca wolontariatu i z powrotem wybierzemy razem podczas przygotowań do projektu. W zależności od długości trasy i cen może to być każdy środek transportu (pociąg, autobus, samolot).
Na koszt podróży wyznaczany jest budżet w określonej wysokości (w zależności od kraju wyjazdu). Wolontariusz/ka pokrywa koszt podróży międzynarodowej, do/z danego kraju, ale otrzymuje zwrot poniesionych kosztów, jeśli zmieszczą się one w ustalonym budżecie.
Każda organizacja goszcząca samodzielnie ustala zasady dotyczące sposobu zapewnienia zakwaterowania, wyżywienia i przejazdów lokalnych wolontariuszy/ek. Wolontariusze/ki najczęściej otrzymują bilety jednorazowe lub miesięczne na dojazdy do pracy komunikacją miejską. Rzadziej zdarza się, że trzeba dojechać rowerem lub samochodem należącym do organizacji.
Całkowite koszty wyjazdu to ok. 6000 – 10000 Euro (w zależności od długości pobytu oraz miejsca Wolontariatu). Większość kosztów pokrywa Program „Europejski Korpus Solidarności”.
Musimy Cię rozczarować – niestety nie jest to możliwe. Wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności służy wyjazdom za granicę w charakterze wolontariusza/ki. Będzie to zupełnie nowe doświadczenie dla Ciebie w nowej kulturze, pracując i poświęcając się dla innych. Wolontariat indywidualny to zazwyczaj 6 - 12 miesięczny wyjazd za granicę – bez rodziny, znajomych, przyjaciół, dlatego taki projekt musi być dobrze przygotowany i dokładnie przemyślany przez Ciebie. Nie jest najważniejsze to do jakiego kraju masz jechać, ale co masz tam robić, komu pomagać i czego chcesz się tam nauczyć.
Europejski Korpus Solidarności to program Komisji Europejskiej, który umożliwia młodym ludziom zaangażowanie się w lokalne inicjatywy lub udział w projektach wolontariatu, które przynoszą korzyści społecznościom w całej Europie.
TURCJA
GRUZJA
WŁOCHY
UKRAINA
GRUZJA
POLSKA
TURCJA
ISLANDIA
FRANCJA
WŁOCHY
NIEMCY
POLSKA
UKRAINA
MOŁDAWIA
POLSKA
POLSKA
POLSKA
POLSKA