Wolontariat Międzynarodowy

O programie

Umożliwiamy wyjazdy za granicę w charakterze wolontariusza oraz przyjmujemy zagranicznych wolontariuszy do pracy w organizacjach w Gdyni w ramach programu UE Europejski Korpus Solidarności.

Pomagamy osobom w wieku 18-30 lat z woj. pomorskiego wyjechać za granicę w charakterze wolontariusza na okres od 2 tygodni do 12 miesięcy. Gościmy wolontariuszy z zagranicy w biurze CWM oraz w 10 innych instytucjach w Gdyni.

Osoby zainteresowane wyjazdem na Wolontariatem zapraszamy do kontaktu mailowego: evs@cwm.org.pl.


Miejsca skąd przyjechali wolontariusze

Wolontariaty w trakcie
Wolontariaty zakończone

Miejsca dokąd wyjechali wolontariusze

Wolontariaty w trakcie
Wolontariaty zakończone

Pytania i odpowiedzi


 • Co to jest Wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności?

  Wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności to możliwość wyjazdu za granicę w charakterze wolontariusza. Wolontariusz/ka wyjeżdża do jednego z krajów europejskich do pracy w organizacji/instytucji nie nastawionej na zysk (non-profit). Wolontariusz/ka pomaga tam w pracy tej organizacji ucząc się jednocześnie poprzez doświadczenie. Miejsce wolontariatu – organizacja/instytucja goszcząca oraz określenie zadań wolontariusza/ki w konkretnym czasie nazywamy projektem/ działaniem wolontariatu.

 • Dlaczego warto wyjechać na wolontariat za granicę?

  Jest 1001 powodów, dla których warto wyjechać za granicę. Wolontariat zagraniczny to przede wszystkim wspaniała przygoda. Można poznać wielu ciekawych ludzi, zawrzeć międzynarodowe znajomości, zdobyć nowe doświadczenia, poznać obcy język i inną kulturę. Wolontariat to również nowe umiejętności przydatne w przyszłym życiu zawodowym i czas spędzony na robieniu czegoś pożytecznego.

 • Kto może wyjechać?

  Oprócz wieku od 18 do 30 lat – nie ma żadnych innych ograniczeń dotyczących uczestników Europejskiego Korpusu Solidarności. Każdy kto ma wystarczająco dużo odwagi do stawienia czoła nowym wyzwaniom, kto ma motywację do robienia czegoś ciekawego dla innych ludzi i chce uczyć się świata jest dobrym kandydatem/kandydatką do udziału w wolontariacie zagranicznym. 

 • Co robi się na Wolontariacie?

  Projekty wolontariackie są bardzo zróżnicowane. Można zajmować się dziećmi, osobami starszymi lub niepełnosprawnymi, można pracować w organizacji zajmującej się kulturą, ochroną środowiska lub dostarczaniem informacji o Unii Europejskiej. Możliwości jest bardzo dużo. Najlepiej zastanowić się co najbardziej Cię interesuje i poszukać inspiracji według takiej kategorii w bazie organizacji akredytowanych http://europa.eu/youth/volunteering/evs-organisation_en.

 • Do jakich krajów można wyjechać?

  W ramach Europejskiego Korpusu Solidarności możesz wyjechać do pracy w charakterze wolontariusza/ki do jednego z krajów Europy. Mogą to być kraje Unii Europejskiej, ale także kraje Europy Wschodniej i Kaukazu, Turcja, jak i inne kraje sąsiadujące z Unią Europejską. 

 • Co zrobić, żeby wyjechać na wolontariat?

  Po pierwsze poszukaj szczegółowych informacji o Europejskim Korpusie Solidarności (EKS) oraz zarejestruj się w bazie wolontariuszy (EKS) 

  Następnie poszukaj miejsca wolontariatu oraz zgłoś się na nie zgodnie z opisem w ofercie. Możesz skorzystać z bazy ofert wolontariatu na stronie Europejskiego Portalu Młodzieżowego , ale też sprawdź na jakie działania aktualnie nasza organizacja poszukuje wolontariuszy (strona główna www.cwm.org.pl).
  Inną możliwością jest poszukanie ofert wolontariatu w mediach społecznościowych.

  Warto zgłaszać się na kilka wybranych ofert. Niektóre organizacje mogą zaprosić Cię na rozmowę on-line, po której uzyskasz ostateczną odpowiedź.

  Gdy uzyskasz pozytywną odpowiedź od organizacji przyjmującej prześlij nam swoje CV ze zdjęciem oraz list motywacyjny w języku angielskim na adres evs@cwm.org.pl.  Następnie umówimy się na rozmowę i kolejne etapy przygotowania do wyjazdu. Pamiętaj, że potrzebujemy min 1 miesiąca od momentu zgłoszenia się do nas do dnia zaplanowanego wyjazdu na wolontariat.

 • Czy muszę znać język kraju, do którego jadę?

  Nie musisz. Bardzo rzadko zdarza się, że wolontariusze przyjeżdżający do Polski znają język polski. Przydatny jest oczywiście język angielski (lub jakikolwiek inny obcy język), choć nie ma takich formalnych wymagań. Podczas pobytu za granicą będziesz uczyć się języka tego kraju, a my polecamy rozpoczęcie samodzielnej nauki jeszcze przed wyjazdem. Z naszych doświadczeń wynika, że przy ciężkiej pracy wolontariusze/szki uczą się nawet trudnego języka obcego (np. polskiego) w ciągu 3-4 miesięcy. Warto wykorzystać tę możliwość.

 • Kiedy mogę wyjechać?

  Zanim wyjedziesz czeka Cię trochę pracy związanej z przygotowaniami do Wolontariatu. Przeznacz ok. 2-3 miesięcy na poszukiwanie wymarzonego miejsca wolontariatu i organizacji przyjmującej oraz min. 1 miesiąc na przygotowanie do wyjazdu (szkolenie, kupienie biletów, załatwienie formalności).
  Szukając projektu zwracaj uwagę na informację o dacie rozpoczęcia działań, ale pamiętaj też, że zazwyczaj jest on możliwy do negocjacji.

 • Na ile czasu mogę wyjechać?

  Wolontariat indywidualny może trwać od 2 do 12 miesięcy, zazwyczaj jednak trwa więcej niż 6 miesięcy. Krótsze wyjazdy 14-59dni zarezerwowane są dla tzw. osób z mniejszymi szansami. Na takie działanie możesz pojechać 1 raz w życiu.

  Inną opcją są wolontariaty grupowe, dla min 10 osób i trwają 14-59dni. W takim działaniu możesz brać udział wielokrotnie, aż do ukończenia 30r.ż.

 • Jak sfinansować mój wyjazd?

  Wolontariat finansowany jest z Programu Komisji Unii Europejskiej - z Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS). 

  Większość organizacji poszukujących wolontariuszy/ek już na wcześniejszym etapie zdążyła uzyskać finansowanie na pobyt wolontariusza/ki.
  Program EKS sfinansuje Twoje wyżywienie i zakwaterowanie (na warunkach określonych przez organizację przyjmującą), przejazdy lokalne, ubezpieczenie, koszty przejazdu międzynarodowego tam i z powrotem do określonego limitu oraz kieszonkowe. Wielkość kieszonkowego zależy od kraju, do którego się jedzie. Jest ono skalkulowane w ten sposób, żeby starczało na podstawowe potrzeby (wg. "standardów studenckich"). Wolontariusz/ka pokrywa jedynie część kosztów podróży międzynarodowej, jeżeli nie zmieści się w ustalonym limicie.

 • Gdzie mogę znaleźć informacje o miejscach wolontariatu?

  Oferty wolontariatu znajdziesz na stronie Europejskiego Portalu Młodzieżowego
  www.cwm.org.pl

  oraz w mediach społecznościowych.

  Warto zgłaszać się na kilka wybranych ofert. Niektóre organizacje mogą zaprosić Cię na rozmowę on-line, po której uzyskasz ostateczną odpowiedź.

 • Gdzie mieszkają wolontariusze/wolontariuszki?

  Każda organizacja goszcząca samodzielnie ustala zasady dotyczące sposobu zapewnienia zakwaterowania, wyżywienia i przejazdów lokalnych wolontariuszy/ek. Wolontariusze/ki mogą mieszkać np. w wynajętych przez organizację goszczącą mieszkaniach, pokojach w prywatnych mieszkaniach czy w akademikach.

 • W jaki sposób zapewnione jest wyżywienie?

  Każda organizacja goszcząca samodzielnie ustala zasady dotyczące sposobu zapewnienia zakwaterowania, wyżywienia i przejazdów lokalnych wolontariuszy/ek. Wyżywienie zapewnione jest w różny sposób – najczęściej poprzez przekazanie wolontariuszom diety w formie środków finansowych, czasem wolontariusze/ki mają posiłki w miejscu pracy, czasem otrzymują produkty i gotują samodzielnie.

 • Jak dojadę do miejsca wolontariatu za granicę?

  Rodzaj transportu międzynarodowego do miejsca wolontariatu i z powrotem wybierzemy razem podczas przygotowań do projektu. W zależności od długości trasy i cen może to być każdy środek transportu (pociąg, autobus, samolot). 
  Na koszt podróży wyznaczany jest budżet w określonej wysokości (w zależności od kraju wyjazdu). Wolontariusz/ka pokrywa koszt podróży międzynarodowej, do/z danego kraju, ale otrzymuje zwrot poniesionych kosztów, jeśli zmieszczą się one w ustalonym budżecie.

 • Co z przejazdami na miejscu za granicą?

  Każda organizacja goszcząca samodzielnie ustala zasady dotyczące sposobu zapewnienia zakwaterowania, wyżywienia i przejazdów lokalnych wolontariuszy/ek. Wolontariusze/ki najczęściej otrzymują bilety jednorazowe lub miesięczne na dojazdy do pracy komunikacją miejską. Rzadziej zdarza się, że trzeba dojechać rowerem lub samochodem należącym do organizacji.

 • Ile to kosztuje?

  Całkowite koszty wyjazdu to ok. 6000 – 10000 Euro (w zależności od długości pobytu oraz miejsca Wolontariatu). Większość kosztów pokrywa Program „Europejski Korpus Solidarności”. 

 • Chcę za miesiąc wyjechać na 2 tygodniowe wakacje do Hiszpanii/Włoch. Jak to zrobić?

  Musimy Cię rozczarować – niestety nie jest to możliwe. Wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności służy wyjazdom za granicę w charakterze wolontariusza/ki. Będzie to zupełnie nowe doświadczenie dla Ciebie w nowej kulturze, pracując i poświęcając się dla innych. Wolontariat indywidualny to zazwyczaj 6 - 12 miesięczny wyjazd za granicę – bez rodziny, znajomych, przyjaciół, dlatego taki projekt musi być dobrze przygotowany i dokładnie przemyślany przez Ciebie. Nie jest najważniejsze to do jakiego kraju masz jechać, ale co masz tam robić, komu pomagać i czego chcesz się tam nauczyć.

  Możesz spróbować znaleźć ofertę wolontariatu grupowego (dla min 10osób) trwającego 14-59dni, ale na ostatnią chwilę może to być trudne. 

 • Co to jest Europejski Korpus Solidarności?

  Europejski Korpus Solidarności to program Komisji Europejskiej, który umożliwia młodym ludziom zaangażowanie się w lokalne inicjatywy lub udział w projektach wolontariatu, które przynoszą korzyści społecznościom w całej Europie.
Wolontariaty zakończone (prezentacje)

ILIAS

TURCJA

MARGALITA

GRUZJA

VALENTINA

WŁOCHY

OLENA

UKRAINA

ALEKO

GRUZJA

MARTYNA

POLSKA

DENIZ

TURCJA

ESTER

ISLANDIA

LEA

FRANCJA

URIEL

WŁOCHY

LENA

NIEMCY

MARJANA

UKRAINA

NATALI

MOŁDAWIA

ANIA

POLSKA

JOLA

POLSKA

MARTYNA

POLSKA