Wolontariat Międzynarodowy

O programie

Umożliwiamy wyjazdy za granicę w charakterze wolontariusza oraz przyjmujemy zagranicznych wolontariuszy do pracy w organizacjach w Gdyni w ramach programu UE Europejski Korpus Solidarności.

Pomagamy osobom w wieku 18-30 lat z woj. pomorskiego wyjechać za granicę w charakterze wolontariusza na okres od 2 tygodni do 12 miesięcy. Gościmy wolontariuszy z zagranicy w biurze CWM oraz w 10 innych instytucjach w Gdyni.

Osoby zainteresowane wyjazdem na Wolontariatem zapraszamy do kontaktu mailowego: evs@cwm.org.pl.


Miejsca skąd przyjechali wolontariusze

Wolontariaty w trakcie
Wolontariaty zakończone

Miejsca dokąd wyjechali wolontariusze

Wolontariaty w trakcie
Wolontariaty zakończone

Pytania i odpowiedzi


 • Co to jest Wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności?

  Wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności to możliwość wyjazdu za granicę w charakterze wolontariusza. Wolontariusz/ka wyjeżdża do jednego z krajów europejskich do pracy w organizacji/instytucji nie nastawionej na zysk (non-profit). Wolontariusz/ka pomaga tam w pracy tej organizacji ucząc się jednocześnie poprzez doświadczenie. Miejsce wolontariatu – organizacja/instytucja goszcząca oraz określenie zadań wolontariusza/ki w konkretnym czasie nazywamy projektem.

 • Dlaczego warto wyjechać na wolontariat za granicę?

  Jest 1001 powodów, dla których warto wyjechać za granicę. Wolontariat zagraniczny to przede wszystkim wspaniała przygoda. Można poznać wielu ciekawych ludzi, zawrzeć międzynarodowe znajomości, zdobyć nowe doświadczenia, poznać obcy język i inną kulturę. Wolontariat to również nowe umiejętności przydatne w przyszłym życiu zawodowym i czas spędzony na robieniu czegoś pożytecznego.

 • Kto może wyjechać?

  Oprócz wieku od 18 do 30 lat – nie ma żadnych innych ograniczeń dotyczących uczestników Europejskiego Korpusu Solidarności. Każdy kto ma wystarczająco dużo odwagi do stawienia czoła nowym wyzwaniom, kto ma motywację do robienia czegoś ciekawego dla innych ludzi i chce uczyć się świata jest dobrym kandydatem/kandydatką do udziału w wolontariacie zagranicznym. Centrum Współpracy Młodzieży nie ma jednak możliwości pomocy każdemu, kto chciałby wyjechać na wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Dlatego przyślij nam najpierw swoje CV ze zdjęciem i list motywacyjny. Na podstawie tych dokumentów i rozmowy z Tobą zdecydujemy czy jesteśmy zainteresowani współpracą. W razie czego, wskażemy Ci inne możliwości.

 • Co robi się na Wolontariacie?

  Projekty wolontariackie są bardzo zróżnicowane. Można zajmować się dziećmi, osobami starszymi lub niepełnosprawnymi, można pracować w organizacji zajmującej się kulturą, ochroną środowiska lub dostarczaniem informacji o Unii Europejskiej. Możliwości jest bardzo dużo. Najlepiej zastanowić się co najbardziej Cię interesuje i poszukać według takiej kategorii w bazie danych projektów http://europa.eu/youth/volunteering/evs-organisation_en.

 • Do jakich krajów można wyjechać?

  Wolontariat Europejski to wyjazd do pracy w charakterze wolontariusza/ki do jednego z krajów Europy. Nie możemy zagwarantować Ci wyjazdu do Twojego wymarzonego kraju. Nie kraj tu jest najważniejszy a to co można w danym projekcie robić i jakie zainteresowania rozwijać.

 • Co zrobić, żeby wyjechać na wolontariat?

  Jeżeli jesteś zdecydowana/y na wyjazd na wolontariat za granicę najlepiej zgłoś się na jeden z oferowanych przez nas na stronie www projektów zgodnie z informacją w ofercie. Jeżeli żaden z projektów nie jest tym wymarzonym to po prostu prześlij nam swoje CV ze zdjęciem oraz list motywacyjny w języku angielskim na adres evs@cwm.org.pl. Następnie umówimy się na spotkanie, podczas którego poznamy się i porozmawiamy o innych opcjach.
  Po spotkaniu zdecydujemy, czy pomożemy Ci w wyjeździe na wolontariat za granicę. Jeżeli wynik będzie pozytywny czekają Cię kolejne etapy przygotowania.

  Pamiętaj, żeby w liście motywacyjnym zawrzeć odpowiedzi na pytania: dlaczego interesuje Cię wolontariat, dlaczego chcesz wyjechać za granicę, jakie są Twoje zainteresowania, w jaki sposób chciałabyś/chciałbyś je rozwijać, jakie są Twoje doświadczenia międzynarodowe, jak chciałabyś/chciałbyś wykorzystać po powrocie wiedzę i umiejętności nabyte przez Ciebie podczas pobytu za granicą, opisz swoje cechy charakteru (te pozytywne i negatywne :) ) oraz dotychczasowe doświadczenia pozaszkolne – praca, wolontariat, działalność w organizacjach itp.

 • Czy muszę znać język kraju, do którego jadę?

  Nie musisz. Bardzo rzadko zdarza się, że wolontariusze przyjeżdżający do Polski znają język polski. Przydatny jest oczywiście język angielski (lub jakikolwiek inny obcy język), choć nie ma takich formalnych wymagań. Podczas pobytu za granicą będziesz uczyć się języka tego kraju, a my polecamy rozpoczęcie samodzielnej nauki jeszcze przed wyjazdem. Z naszych doświadczeń wynika, że przy ciężkiej pracy wolontariusze/szki uczą się nawet trudnego języka obcego (np. polskiego) w ciągu 3-4 miesięcy. Warto wykorzystać tę możliwość.

 • Kiedy mogę wyjechać?

  Zanim wyjedziesz czeka Cię trochę pracy związanej z przygotowaniami do Wolontariatu, a obecnie wygląda to bardzo różnie. Zawsze to będzie jednak min 1 miesiąc, choć zdarza się, że kandydat na wolontariusza szuka wiele miesięcy swojego wymarzonego projektu.
  Szukając projektu zwracaj uwagę na informację o dacie rozpoczęcia działań, ale pamiętaj też, że zazwyczaj jest on możliwy do negocjacji.

 • Na ile czasu mogę wyjechać?

  Wyjazd może trwać od 2 tygodni do 12 miesięcy.

  Długoterminowy indywidualny wolontariat trwa jednak zazwyczaj minimum 6 miesięcy.
  Krótsze projekty zdarzają się rzadko, a te trwające 2 tygodnie do 2 miesięcy zarezerwowane są dla wyjazdów grup wolontariuszy lub tzw. osób z mniejszymi szansami.

 • Jak sfinansować mój wyjazd?

  Wolontariat finansowany jest z Programu Komisji Unii Europejskiej - z Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS). 

  Większość organizacji poszukujących wolontariuszy/ek już na wcześniejszym etapie zdążyła uzyskać finansowanie na pobyt wolontariusza/ki.
  Program EKS sfinansuje Twoje wyżywienie i zakwaterowanie (na warunkach określonych przez organizację przyjmującą), przejazdy lokalne, ubezpieczenie, koszty przejazdu międzynarodowego tam i z powrotem do określonego limitu oraz kieszonkowe. Wielkość kieszonkowego zależy od kraju, do którego się jedzie. Jest ono skalkulowane w ten sposób, żeby starczało na podstawowe potrzeby (wg. "standardów studenckich"). Wolontariusz/ka pokrywa jedynie część kosztów podróży międzynarodowej, jeżeli nie zmieści się w ustalonym limicie.

 • Gdzie mogę znaleźć informacje o miejscach wolontariatu?

  Baza danych projektów Wolontariatu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności znajduje się na stronie internetowej http://europa.eu/youth/volunteering/evs-organisation_en . Na tej stronie znajdują się opisy projektów – informacja o organizacji/instytucji, która zainteresowana jest goszczeniem u siebie wolontariusza/ki oraz jego/jej zadania. Pamiętaj jednak, że nie zawsze dany projekt jest dostępny w wybranym przez Ciebie terminie.


  Od 2018 r funkcjonuje również baza wolontariuszy w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Warto się do niej zapisać, co również umożliwi poszukiwanie dostępnego projektu. Tutaj znajdziesz więcej informacji: http://eks.org.pl/ . 

 • Gdzie mieszkają wolontariusze/wolontariuszki?

  Każda organizacja goszcząca samodzielnie ustala zasady dotyczące sposobu zapewnienia zakwaterowania, wyżywienia i przejazdów lokalnych wolontariuszy/ek. Wolontariusze/ki mogą mieszkać np. w wynajętych przez organizację goszczącą mieszkaniach, pokojach w prywatnych mieszkaniach czy w akademikach.

 • W jaki sposób zapewnione jest wyżywienie?

  Każda organizacja goszcząca samodzielnie ustala zasady dotyczące sposobu zapewnienia zakwaterowania, wyżywienia i przejazdów lokalnych wolontariuszy/ek. Wyżywienie zapewnione jest w różny sposób – czasem wolontariusze/ki mają posiłki w miejscu pracy, czasem robią zakupy i gotują samodzielnie.

 • Jak dojadę do miejsca wolontariatu za granicę?

  Rodzaj transportu międzynarodowego do miejsca wolontariatu i z powrotem wybierzemy razem podczas przygotowań do projektu. W zależności od długości trasy i cen może to być każdy środek transportu (pociąg, autobus, samolot). 
  Na koszt podróży wyznaczany jest budżet w określonej wysokości (w zależności od kraju wyjazdu). Wolontariusz/ka pokrywa koszt podróży międzynarodowej, do/z danego kraju, ale otrzymuje zwrot poniesionych kosztów, jeśli zmieszczą się one w ustalonym budżecie.

 • Co z przejazdami na miejscu za granicą?

  Każda organizacja goszcząca samodzielnie ustala zasady dotyczące sposobu zapewnienia zakwaterowania, wyżywienia i przejazdów lokalnych wolontariuszy/ek. Wolontariusze/ki najczęściej otrzymują bilety jednorazowe lub miesięczne na dojazdy do pracy komunikacją miejską. Rzadziej zdarza się, że trzeba dojechać rowerem lub samochodem należącym do organizacji.

 • Ile to kosztuje?

  Całkowite koszty wyjazdu to ok. 4000 – 6000 Euro (w zależności od długości pobytu oraz miejsca Wolontariatu). Większość kosztów pokrywa Program „Europejski Korpus Solidarności”. 

 • Chcę za miesiąc wyjechać do Hiszpanii/Włoch. Jak to zrobić?

  Musimy Cię rozczarować – niestety nie jest to możliwe. Wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności służy wyjazdom za granicę w charakterze wolontariusza/ki. Będzie to zupełnie nowe doświadczenie dla Ciebie w nowej kulturze, pracując i poświęcając się dla innych. Wolontariat to 2 - 12 miesięczny wyjazd za granicę – bez rodziny, znajomych, przyjaciół, dlatego taki projekt musi być dobrze przygotowany i dokładnie przemyślany przez Ciebie. Nie jest najważniejsze to do jakiego kraju masz jechać, ale co masz tam robić, komu pomagać i czego chcesz się tam nauczyć.

 • Co to jest Europejski Korpus Solidarności?

  Europejski Korpus Solidarności to program Komisji Europejskiej, który umożliwia młodym ludziom zaangażowanie się w lokalne inicjatywy lub udział w projektach wolontariatu, które przynoszą korzyści społecznościom w całej Europie.
Wolontariaty zakończone (prezentacje)

ILIAS

TURCJA

MARGALITA

GRUZJA

VALENTINA

WŁOCHY

OLENA

UKRAINA

ALEKO

GRUZJA

MARTYNA

POLSKA

DENIZ

TURCJA

ESTER

ISLANDIA

LEA

FRANCJA

URIEL

WŁOCHY

LENA

NIEMCY

MARJANA

UKRAINA

NATALI

MOŁDAWIA

ANIA

POLSKA

JOLA

POLSKA

MARTYNA

POLSKA