Działania Lokalne

Aktywizacja społeczna osób z niepełnosprawnością

W ramach projekt realizujemy 2 działania„Wolontariusz osoby z niepełnosprawnością” i „Grupa rozwojowa”.
 
„Wolontariusz osoby z niepełnosprawnością”
Od czerwca 2021 do grudnia 2022 r. 30 pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz niewidomych/słabowidzący z Trójmiasta, Małego Trójmiasta Kaszubskiego i okolic skorzysta ze wsparcia wolontariuszy. 
 
Wolontariusze i osoby z niepełnosprawnościami stworzą pary projektowe. Każda para będzie spotykać się regularnie przez minimum 8 miesięcy.
 
Relacje w parach będą miały partnerski charakter. Wolontariusze i osoby z niepełnosprawnościami będą wspólnie decydować kiedy chcą się spotkać i co będą robić. Wszystko zależy od ich potrzeb, chęci i pomysłów. Ogranicza ich tylko wyobraźnia!
Mogą np.:
- iść na spacer i poznawać razem okolicę,   
- spędzić czas rozmawiając przy herbacie,  
- odwiedzać ciekawe miejsca jak kino, teatr, muzeum, 
- uprawiać wspólnie sport, 
- wybrać się na wspólne zakupy, 
- dzielić się swoimi pasjami.
 
Spotkania będą miały wymiar głównie towarzyski. Chodzi o to, żeby spędzić czas w ciekawy sposób, poznać nowych, inspirujących ludzi i dobrze się bawić.
 
Dzięki pomocy wolontariuszy, osoby z niepełnosprawnościami zyskają szansę na prowadzenie aktywnego i samodzielnego życia.  Będą mogły wyjść z domu bez opiekunów i spędzić czas tak, jak chcą.
 
„Grupa rozwojowa”
Od września 2021 do czerwca 2022 r. grupa 10 osób o rożnym stopniu sprawności fizycznej weźmie udział w cyklu spotkań samorozwojowych.
 
Członkowie grupy będą zdobywać nową wiedzę, umiejętności i doświadczenia. Nauczą się m.in.: pracować w grupie, komunikować i planować różnego rodzaju aktywności. Dowiedzą się również jak rozpoznawać swoje emocje i potrzeby oraz w jaki sposób je realizować.  
 
Grupa zrealizuje również samodzielnie inicjatywy społeczne na rzecz Gdyni i jej mieszkańców i zaangażuje się w wolontariat w gdyńskich organizacjach i instytucjach.    
 
Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030
 do pobrania

Brak

czas trwania

2021-06-01 do 2022-12-31

miejsce

Gdynia, Polska

organizacja goszcząca

osoba odpowiedzialna

Sonia Zając

do pobrania

Brak