Międzynarodowe Spotkania Młodzieży

Strong Partnership -Our Superpower!

W terminie 10-16.06.2018 mieliśmy okazję gościć w Gdyni przedstawicieli 13 zagranicznych organizacji zajmujących się Wolontariatem Europejskim. Podczas tygodnia, który spędzili z nami dowiedzieli się jak funkcjonuje EVS w Gdyni z różnych perspektyw. Mieli okazję poznać następujące trójmiejskie organizacje i instytucje z którymi współpracujemy:

·         Stacja Kultura w Rumi

·         Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

·         Dom Pomocy Społecznej w Gdyni

·         Fundację Adapę

·         Centrum Nauki Experyment

·         Biblioteka Miejska Gdynia

·         Stowarzyszenie Św.Mikołaja Biskupa

Głównym celem projektu było wyposażenie koordynatorów naszych partnerskich Organizacji Wysyłających w wiedzę potrzebną do przygotowania do przyjazdu wolontariuszy EVS do Gdyni, oraz zapoznanie ich naszym systemem pracy w ramach Wolontariatu Europejskiego. Ponadto projekt stworzył szansę do wymiany  dobrych praktyk i kontaktów między org. partnerskimi w zróżnicowanym pod względem kulturowym środowisku.

Poza stycznością z koordynatorami z Organizacji Goszczących , nasi goście spotkali się również z aktualnymi wolontariuszami oraz ich mentorami w celu zebrania opinii na temat oceny funkcjonowania EVS w Gdyni od wszystkich zaangażowanych w projekt stron.

W ramach programu uczestnicy wzięli udział w debacie z lokalnymi koordynatorami na temat sposobu ich pracy z wolontariuszami oraz potrzebami ich organizacji względem przygotowania wolontariuszy do projektu. Odbył  się także warsztat na temat różnic kulturowych oraz trudności najczęściej pojawiających się w EVS.

W efekcie wspólnej pracy mieliśmy szansę stworzyć jednolitą wizję programu szkolenia pre-departure , a co najważniejsze wypracowaliśmy wspólnie zasady bardziej efektywnej komunikacji i zasad współpracy, które przydadzą nam się w przyszłości J

Uczestnicy projektu nabyli umiejętności, wiedzę oraz postawy, dzięki którym w bardziej efektywny sposób będą wspierać wolontariuszy zagranicznych realizującym projekty w Gdyni oraz współpracować z innymi organizacjami na polu EVS. Mamy nadzieję zobaczyć się niebawem przy okazji kolejnych wspólnych projektów J


Projekt odbył się w ramach Wolontariatu Europejskiego (EVS) Programu Erasmus+.
Działanie zakończone

czas trwania

2018-06-10 do 2018-06-16

miejsce

Gdynia, Polska