Międzynarodowe Spotkania Młodzieży

Youth for Nature

Międzynarodowa wymiana młodzieżowa “Youth for Narture” zgromadziła 23 młode osoby z Polski, Hiszpanii, Ukrainy i Białorusi spędziły wspólnie 10 dni, między 5 i 14 lipca 2021 roku. 

W tym czasie młode osoby wymieniały się wiedzą i doświadczeniem na temat ekologii. Rozmawiały, prowadziły dla siebie nawzajem warsztaty oraz dyskutowały o kryzysie bioróżnorodności, zmianie klimatu, recyclingu i problemie marnowania żywności. Młodzież miała okazję zainspirować się różnymi inicjatywami, które są ukierunkowane na poprawę sytuacji środowiskowej ze swojego lub z innych krajów. Dzięki temu każda osoba mogła znaleźć odpowiednie dla siebie działania – od ograniczenia konsumpcji i marnowania, do organizacji demonstracji klimatycznych. 

Młodzież była zaangażowana również w proces przygotowania projektu. Ze względu na sytuacje pandemiczną odbywał się głównie online lub hybrydowo, jak spotkanie przygotowawcze 25-26.05.21, w którym uczestniczyły_li reprezentntki_ci z każdego kraju. Była to okazja to przedyskutowania planu wymiany, kwestii logistycznych i poznania się bliżej. 

Podczas wymiany uczestniczki_cy poznali_ły też inne kultury i zwyczaje, rozwinęli_ły swoje umiejętności planowania działań, poznali_ły nowe metody edukacji pozaformalnej i poszerzyli_ły swoje horyzonty. Podczas projektu, zorganizowali_ły różnego rodzaju aktywności, takie jak budowanie domków dla nietoperzy, gry integracyjne, rozmowa o sytuacji ekologicznej i politycznej w różnych krajach, czy dyskusja o interdyscyplinarnym aktywizmieWszystko to w pięknym otoczeniu natury i nieformalnej atmosferze. Projekt był też okazją to rozwijania lub wykorzystywania pewnych indywidualnych umiejętności, jak kompetencje językowe i interpersonalne, inicjatywność, krytyczne myślenie, pewność siebie, kreatywność i wiele innych 

Dzięki wspólnej pracy, nowemu doświadczeniu i chęci szerzenia tego dalej, młodzież na koniec wymiany stworzyła materiały edukacyjne o ekologii. Zostało zebrane tam zainteresowania oraz umiejętności poszczególnych osób, które zamieniono w gry i ćwiczenia dla dzieci młodzieży. 

 Materiały są dostępne w języku angielskim do pobrania tutaj:  https://drive.google.com/file/d/197rJQVuzIHDsOn0MWS8K4dj5_1PaXFx_/view?usp=sharing 

Zachęcamy do wykorzystania ich podczas zajęć w szkole, lub nieformalnych aktywności, aby edukować i opowiadać o ekologii w łatwy, wesoły i przystępny sposób. 

Partnerami projektu są organizacje: Sustinea (Hiszpania), New Faces (Białoruś) i PLATO (Ukraina).

Projekt dofinansowany z programu UE Erasmus+ Działanie zakończone

czas trwania

2021-07-05 do 2021-07-14

miejsce

Zakrzewo k.Linii, Polska