Szkolenia w ramach programu UE

Działanie zakończone

czas trwania

2003-01-01 do 2003-12-31

miejsce

Kaszuby - Trójmiasto, Polska

Cykl 4-dniowych szkoleń miał na celu zdobycie umiejętności z zakresu planowania, przeprowadzenia i ewaluacji projektów oraz samodzielnego pozyskiwania środków z funduszy. Pierwsze ze spotkań, które miało miejsce 4-7.02.2003, skupiało się tematycznie wokół tworzenia dobrych wniosków i pozyskiwania środków finansowych z Programu 'Młodzież'. Kolejne szkolenia miały miejsce: 20-23.02.2003,27-30.03.2003 oraz 4-7.12.2003

Cykl szkoleń został zrealizowany w ramach Programu UE „Młodzież”. Promocja Programu "Młodzież" obejmuje także funkcjonujący przy CWM Ośrodek Regionalny. Ośrodek jest punktem kontaktowym na woj. pomorskie gdzie można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące Programu, poradzić się jak przygotować projekt i jak wypełnić formularz wniosku, uzyskać pomoc w znalezieniu partnerów do realizacji projektów i nawiązaniu z nimi kontaktów. Konsultanci Programu pełnią regularne dyżury udzielając informację bezpośrednio w biurze CWM, telefonicznie oraz pocztą elektroniczną. Ponadto organizowane są regularnie spotkania, na których prezentowane są najświeższe informacje na temat Programu.

Program „Młodzież’ jest jednym z programów Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji. Adresowany jest do młodych ludzi, w wieku 15-25 lat. Umożliwia realizację projektów międzynarodowych: wymianę grup młodzieżowych, wolontariat. Zachęca do podejmowania różnorakich działań na rzecz społeczności lokalnej, służących również rozwojowi indywidualnemu i ułatwia ich realizację. Promuje ideę zjednoczonej Europy. Program ma charakter edukacji nieformalnej (pozaszkolnej).

W 2003 roku odbyło się 27 działań w następujących miastach : Gdańsk, Puck, Krokowa, Kościerzyna, Smętowo, Gdynia, Tuchomie, Słupsk, Wejherowo, Pruszcz Gdański, Tczew oraz Rumia.

Łącznie w działaniach Ośrodka Regionalnego Programu „Młodzież” w roku 2003 udział wzięło 1180 osób.O programie

Podstawowym celem programu jest kształtowanie aktywnych, młodych obywateli, którzy czują się współodpowiedzialni za kształt demokracji i nie oczekują, że wszelkie ich sprawy załatwi państwo, ale sami organizują się wokół swoich potrzeb, przekonań, pragnień. Ponadto celem programu jest pokazanie młodzieży z Pomorza możliwości do ich pozaszkolnej aktywności, zachęcanie do działania oraz pomoc w odkrywaniu i rozwijaniu własnych zainteresowań i zdolności. Program adresowany jest do grup młodzieżowych i aktywnych młodych ludzi z województwa pomorskiego.